آثار چوبی: معرق و منبت و پیکر تراشی

منبت:

هنر تزئینی و باستانی منبت یکی از زیباترین و پر ارزش ترین آثار دستی هنرمندان کشور ما به شمار می رود. این هنر از قرن ها پیش مورد توجه ایرانیان بوده و میتوان ادعا کرد که پایه و اساس اغلب هنرهای دستی امروز، در این کشور و سایر ممالک جهان بر روی قاعده و اصول این هنر قرار دارد.

آثار هنر منبت هم اکنون در تمام موزه ها کاخ های سلطنتی ، معابد و مساجد قدیمی ایران و سایر کشور های جهان کم و بیش موجود می باشد.

کلمه منبت از ریشه کلمات عربی گرفته شده و به معنی نبات ( هر رستنی و گیاه ) که در معنی لغوی یعنی به وجود آوردن هر نوع نقش گل و گیاه می باشد .

معرق:

هنر معرق به کشور چین و هند بر می گردد و از آنجا شروع شده و به ایران آمده است. معرق به معنی کنار هم گذاشتن چوب های برش خورده رنگی در کنار هم یا به اصطلاح پازل بندی کردن و چسباندن روی یک سطح است که یک طرح جامع را نشان می دهد.

پیکرتراشی:

هنر پیکر تراشی به عهد حجر بر میگردد. و یکی از قدیمی ترین هنرهایی است که تا به حال وجود داشته و در ساخت وسایل زندگی به انسان ها کمک کرده است.

امروزه پیکر تراشی از دو روش عمده پیروی میکند:

۱ – روش اول دور برش است که در این روش ساده شکل پیکره روی سطح چوب کشیده میشود و با ابزار برقی برش داده می شود . بعد از آن پیکر تراش به سراغ وسایل خود میرود و با سوهان ، چاقو و مغار به طرح دادن و فرم دادن پیکره می پردازد.

۲ – روش دوم جالب تر، پر طرفدار تر و سخت تر است  و به هنر های تجسمی نیز نزدیک تر  . که در آن طرح را روی تنه درخت انداخته و با چکش و مغار شروع به کار میکنند اطراف تنه درخت را تا حد امکان خالی میکنند و بعد به حجم و شکل دادن به طرح میپردازند که نیازمند دید قوی و باز است .

نمونه ای از آثار منبت و معرق و پیکره تراشی  در آموزشگاه هنرمندان:

 

Be Sociable, Share!

1 comment for “آثار چوبی: معرق و منبت و پیکر تراشی

  1. mansour
    شهریور ۲۸, ۱۳۹۴ at ۹:۱۰ ق.ظ

    آفرین عالین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *